سازشناسی
تقویم تاریخ
عضـویت در خبـرنامه
نـام :
رایانامه :
نظـر سنجـی
شما مخاطب کدام بخش موسیقایی سایت هستیدآمـار بـازدید کننـدگان
بازدیدهای امروز : 44
بازدیدهای دیروز : 97
کل بـازدیـدها: 1800902
پژمان پارسایی

پیشکسوتان هیچ‌گاه تکرار نمی‌شوند (2)

ادامه مصاحبه

چرا آثار امروزی کمتر ماندگار می‌شود؟

به طورکلی شرایط گذشته با امروز خیلی فرق کرده است زیرا هنرمندان در گذشته با احساس و علاقه قلبی ساز می‌زدند و جمعیت کمتر بود و هر روز از حضور اساتید برجسته موسیقی بهره مند می‌شدیم، همچنین هنرمندان با یکدیگر در تعامل بودند، به عنوان مثال تنها استادی که من موفق به دیدارشان نشدم استاد ابوالحسن صبا بود زیرا ایشان در سال 1336 فوت کردند و من در سال 1339 به تهران آمدم ولی به جز ایشان با تمامی هنرمندان زمان خودم در ارتباط بودم و این موضوع سبب می‌شد احساسات خوب را به یکدیگر منتقل کنیم. همچنین نبود اساتید و توجه کمتر به موسیقی سبب شده است آثار امروزی کمتر ماندگار شود البته باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر هنرجویان با ذوق و استعداد هم داریم ولی متاسفانه در چند سال اخیر اساتید برجسته‌ای مانند حسن کسایی، فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، جلیل شهناز، همایون خرم و... را از دست داده‌ایم که این باعث شده است موسیقی از مسیر اصلی خود خارج شود و نتوانیم از حضور آنها بهره‌مند شویم. موسیقی نیازمند این اساتید است و زمان حرف اول را می‌زند زیرا این هنرمندان سال‌ها تلاش کرده بودند و به راحتی می‌توانستند معلومات خود را در اختیار هنرمندان امروزی قرار دهند. همچنین شور و اشتیاق ما سبب شده بود تا آثارمان ماندگار شود پس در نتیجه هنرمندان جوان هم باید با علاقه بیشتری به موسیقی بپردازند. در کل آثار این دوره هم بد نیست و به هر حال در هر دوره‌ای هستند اشخاصی که با استعداد و مثمرثمر باشند. اما باز آن استادان روزگار ما هیچ‌گاه تکرار نمی‌شوند؛ در حالی که وجودشان هم بسیار لازم است.

نظرتان درباره رسیدگی به پیشکسوتان موسیقی چیست؟

به نظر من هنرمندان و پیشکسوتان از نظر معنوی بسیار مورد حمایت قرار می‌گیرند به عنوان مثال من امسال دکترای موسیقی را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردم که این موضوع باعث خرسندی من شد زیرا متوجه شدم که فعالیتم بی‌نتیجه نبوده است، همچنین مسئولین و نهادهای فرهنگی باید به هنرمندانی که نیاز مالی دارند بیشتر توجه کنند زیرا بسیاری از هنرمندان از این موضوع رنج می‌برند در نتیجه باید در سال‌های تنهایی آنها دردشان را دوا کنیم.

آموزش موسیقی در چه وضعیتی قرار دارد؟

متاسفانه من به دلیل سکته قلبی و مغزی کمی از مقوله تدریس فاصله گرفتم زیرا دکتر ممنوع کرده است حتی از خانه بیرون بروم ولی با این حال تدریس می‌کنم. به نظر من وضعیت آموزش رو به پیشرفت است و اساتید هنرجویانی را تربیت کردند که می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند به عنوان مثال هنرجوی من فوق لیسانس موسیقی دارد ولی با این حال دوست دارد بیشتر یاد بگیرد و این برای من امیدوار کننده است.

به نظر شما چه فرقی بین نوازندگان قدیمی و نوازندگان امروزی است؟

به نظر من هیچ تفاوتی با هم ندارند فقط شرایط ما در گذشته با امروز بسیار فرق داشت به عنوان مثال حسین یاوری با سختی موسیقی را آموخت یا حتی خود من با شرایطی موسیقی را فرا گرفتم که جوانان امروزی تحمل آن شرایط را ندارند. همچنین ساز نی را حسن کسایی زنده کرد و زمانی‌که صدای سازشان را شنیدم در 10 سالگی شیفته این ساز شدم در نتیجه موسیقی امروز هم به هنرمندانی نیاز دارد که موسیقی را پایدار نگه دارند همچنین مشکلات در گذشته بیداد می‌کرد ولی هنرمندان پیگیری می‌کردند و ناامید نمی‌شدند ولی جوانان امروزی شرایط برایشان مهیا است و حتی والدین از آنها حمایت می‌کنند در صورتیکه در زمان ما خانواده‌ها اجازه نمی‌دادند نوازنده شویم. به نظر من نوازندگان امروزی باید به دنبال موسیقی باشند و ساعت‌ها تمرین کنند تا به نتیجه دلخواه خودشان برسند.

 

چرا حضور اساتید در عرصه موسیقی کمرنگ شده است؟

به نظر من متاسفانه همه پیشکسوتان موسیقی از دنیا رفته‌اند و هیچ پیشکسوتی نداریم و اگر داشته باشیم کمتر از انگشتان دست است در نتیجه این افراد به دلیل کهولت سن نمی‌توانند در عرصه موسیقی حضور پررنگی داشته باشند پس در نتیجه از این عرصه کناره‌گیری کرده‌اند. همچنین باید توجه داشته باشیم اساتید موسیقی هیچ وقت کم کاری نمی‌کنند و در حد خودشان دین خود را به موسیقی ادا کرده‌اند. همچنین هنرمندان موسیقی دوست دارند همیشه فعالیت کنند و حضور پررنگی در این عرصه داشته باشند اما زمانی‌که سن آنها بالاتر می‌رود ناچار هستند فعالیت خود را محدود کنند زیرا سلامت آنها به خطر می‌افتد.

آیا اثر جدیدی در دست انتشار دارید؟

متاسفانه به من دچار سکته قلبی و مغزی شدم به همین دلیل تحت درمان هستم و دکتر اجازه فعالیت به من نمی‌دهد، در حال حاضر فقط مشغول تدریس در دانشگاه و آموزشگاه هستم که این موضوع هم فقط به ساعت خاصی محدود شده است. من همیشه دوست دارم کنسرت برگزار کنم و امیدوارم در آینده شرایطی فراهم شود تا بتوانم به دیدار مردم خوب بروم و حرف دلم را با سازم به گوش آنها برسانم. همچنین من دیگر توانایی گذشته را ندارم و بهتر است استراحت کنم.

آرمان امروز

 تاریخ تهیه: ۱۳۹۲/۰۹/۱۹